Srovnání cen

Vliv iontů na naše zdraví

S ionty se setkáváme každý den od našeho narození, protože jsou nedílnou složkou ovzduší, které nás všude obklopuje. Ve vzduchu se vyskytují ionty dvou polarit, a to kladné - kationty a záporné - aniony. Jakým způsobem nás ovlivní, závisí na jejich vzájemném poměru. Kladné ionty mají negativní vliv na naše zdraví a převažují např. v uzavřených budovách, na znečištěné ulici i před bouřkou, kdy říkáme, že je dusno a špatně se nám dýchá. Naopak záporné ionty na nás mají blahodárný vliv a hovoří se o nich také jako o vzdušných vitamínech. Jejich zvýšené množství nalezneme např. u vodopádu, u moře i časně zrána v lese. Na těchto místech se nám dýchá velmi dobře a rádi je vyhledáváme pro relaxaci a odpočinek. V zásadě bychom měli dýchat vzduch s obsahem alespoň 800 záporných iontů na cm3. V přírodě dosahují koncentrace anionů hodnot až 50.000 v cm3, zatímco v interiérech se bohužel blíží nule.

Kladné ionty

Špatný vliv kladných iontůJsou v převaze na místech, kde trávíme většinu svého života, tedy ve městech a v uzavřených prostorech. Na vině jsou zejména umělé materiály, kterými se hojně obklopujeme (syntetické koberce, PVC podlahy, těsnící plastová okna atp.), znečištěné ovzduší, moderní technika, vyzařující řadu škodlivých látek (kopírky, tiskárny, zářivky, LCD monitory, televize a mobilní telefony), chemické čisticí prostředky a v neposlední řadě také cigaretový kouř. Vůbec nejhorším nepřítelem ionizace je klimatizace, která vytváří nepřirozeně umělé prostředí.

Převaha kationtů způsobuje bolest hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů a zvyšuje krevní tlak. Při jejich dlouhodobém působení můžou u senzitivnějších jedinců odstartovat alergii, deprese či astma. Tento celosvětový problém byl objeven v 70. letech minulého století a popsán jako „Syndrom nezdravých budov“ (SBS - Sick Building syndrom).

Záporné ionty

Vyskytují se především v přírodě po bouřce, v jeskyních, na vrcholcích hor, v lese, na mořském pobřeží, u vodopádu apod. Místa s nejvyšší koncentrací záporných iontů se využívají jako klimatické lázně. Záporné ionty jsou významným zdrojem energie lidského těla. Podporují náš imunitní systém i psychickou pohodu. Díky nim se cítíme krásně, odpočatě a dobře se nám dýchá. Z toho plyne i dobrá nálada a klidný spánek.

Pozitivní vliv záporných iontůZvýšená koncentrace aniontů má pozitivní účinky na sliznice dýchacích cest, kde posilují samočisticí schopnost plic, proto zejména alergici pozorují výrazné zlepšení obtíží již po několika hodinách. Záporné ionty putují z plic do krevního řečiště, kde ovlivňují celou řadu procesů v našem těle. Zvyšují zásaditost krve, čímž odstartují její pročištění, zrychlují hojení ran a popálenin, zlepšují akomodaci očí, posilují imunitu, snižují krevní tlak, stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, urychlují regenerační schopnost buněk, zlepšují metabolismus, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu (hormon štěstí) a neurotransmiterů, čímž přispívají k naší spokojenosti a duševní pohodě, zvyšují koncentraci, zkvalitňují spánek, paměť a celkovou mentální výkonnost.

Vysoká koncentrace záporných iontů se nachází i v solných jeskyních, které jsou hojně navštěvovány alergiky, astmatiky, lidmi s chronickými respiračními onemocněními, ale i jedinci, kteří je vyhledávají pro odpočinek a relaxaci. Odborníci se shodují, že pobyt v solné jeskyni působí podpůrně i preventivně při mnohých onemocněních.

Čističky vzduchu

Principy fungování a filtry Výrobci čističek vzduchu Podle čeho vybírat čističku Pro koho jsou čističky určeny Jaké nečistoty čističky pohlcují

Ionizace vzduchu

Ionty - kladné a záporné Ionizace v přírodě Umělá ionizace Vliv iontů na naše zdraví

Ozon a jeho vliv

Přízemní a atmosférický ozon Negativní vliv ozonu Pozitivní vliv ozonu Čističky a ozon

 

Copyright © 2015 HORDA.
Všechna práva vyhrazena.